تهیه ذغال

طرز تهیه ذغال

تولید ذغال از ضایعات چوب :

یکی ازمعضلات بشر امروز تامین انرژی است . هرچند بشر امروز به دنبال سوخت های نو و جدید می باشد ولی نیم نگاهی هم به منابع موجود دارد . روزانه درختان زیادی در جهان به دلایل مختلفی مثل کاغذ سازی و یا ساخت مصنوعات چوبی و …. قطع میشوند که شاخه و برگ های آنها بی استفاده رها می شود. که میتوان با استفاده بهینه از آن و با توجه به اینکه مقدار گرمایی که ذغال چوب تولید می کند از خود چوب بیشتر می باشد لذا ازآن برای تامین انرژی جهت پخت و پز و… می توان استفاده نمود.
از سوزاندن اندام گیاه یا حیوان، ذغال به دست می آید. ذغال ماده ای اسفنج مانند و سیاه است . علت آن که از داغ کردن یا سوزاندن چوب یا استخوان حیوان، ذغال پدید می آید؛ این است که آن ها بر اثر حرارت، آب و گازهای نهفته در خود را از دست می دهند، و فقط جسم جامدی از خود بر جای می گذارند.

برای تهیه ذغال چوب دو روش اصلی در دنیا وجود دارد:

۱-مقداری چوب و هیزم را روی هم انباشته، در هوای آزاد آتش می زنند. این شیوه قرنهاست که در جنگل های شمال اروپا از آن پیروی می شود. ولی اشکالش این است که گازهای متصاعد شده از چوب در هوا پراکنده شده و به هدر می رود.
۲-چوب ها را جمع آوری کرده با نقاله هایی به کوره های مخصوصی می برند. همین که آتش بر افروخته شد، دریچه تنور را می بندد و آن گاه چوب ها در فضایی بسته، به تدریج تبدیل به ذغال می شوند.
*ذغالی که از ضایعات چوب به دست می اید برای مصارفی چون منقل کباب پزی و قلیان و همچنین در بخاری های ذغالی و … استفاده دارد.
*در حال حاضر در ایران و سایر کشورها از دو روش جهت تولید ذغال از ضایعات چوب استفاده می شود.
الف-روش سنتی
ب-روش مکانیزه
الف-در روش سنتی : چوب را در داخل کوره ای در بسته قرار می دهند و سپس آتش می زنند و پس از تبدیل شدن چوب ها به ذغال ، ذغالها جمع آوری شده و مصرف می شوند.
ب-در روش مکانیزه : روند تولید به این صورت می باشد که ,ابتدا خرده چوب ها توسط دستگاه خرد کن به قطعات کوچک تبدیل می شوند سپس با تسمه نقاله به داخل کوره های پخت انتقال می یابند پس از تبدیل شدن به ذغال، انها را آسیاب کرده و وارد حوضچه های شستشو می کنند. پس از شستشو، انها را آسیاب کرده و خشک می کنند. پس از خشک شدن با صمغ گیاهی(صمغ عربی) مخلوط شده و قالب گیری می شوند و سپس توسط پرس , فشرده می شوند .بعد از انجام مرحله پرس قطعات توسط دستگاه برش به اندازه ها, و اشکال دلخواه برش می خورند.

نمودار فرایند تولید ذغال چوب بریکت به روش مکانیزه:
*نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید (به صورت اجمالی) :

۱. مزایای تولید ذغال چوب به روش مکانیزه نسبت به سنتی این می باشد که در روش مکانیزه در صد ضایعات کاهش پیدا میکند.
۲. با توجه به اینکه ذغال تولیدی آسیاب می شود، در نتیجه چوبهای نیمه سوخته و یا ذغال های بی کیفیت قبل از اینکه به سمت آسیاب برده شوند در قسمت بازرسی کیفی شناسایی شده و برداشته می شوند.
۳. همچنین در روش قدیمی سنتی، صمغ چوب در ذغال تولیدی از ذغال جداسازی نمی شود در نتیجه در کیفیت ذغال چوب تاثیر گذار بوده لیکن در روش تولید ذغال قالبی، صمغ درختان قبل از اتمام پروسه تولید ذغال تصفیه می شود و یا با شستشو صمغ چوب را از ذغال چوب جدا می کنند.

ذغال چوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *